شنبه شب ۲۱ مرداد آسمان ایران شهاب باران شد

شنبه شب ۲۱ مرداد آسمان ایران شهاب باران شد

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران: از نیمه شب فردا (شنبه ۲۱ مرداد) تا بامداد روز یکشنبه (۲۲ مرداد ) آسمان سراسر ایران شهاب باران می شود.

 

بارش شهابی در ۲۱مرداد درساعت ۲۰٫۳۰به اوج خود میرسد،وضعیت رصدی بارش به دلیل فاز بالای ماه که همان درخشندگی بالای ماه است بسیارسخت خواهد بود؛بااین وضعیت تنها میتوان شهاب های پرنور را رصد کرد.

 

یکی از زیباترین پدیده های نجومی سال جاری از ۱۱ تا ۱۳ آگوست ۲۰۰۹(۲۱تا۲۳مرداد) در آسمان شب قابل رصد است.

 

بارش شهابی برساوشی دومین بارش بزرگ سال، سه شنبه این هفته علاقه مندان به این پدیده را به زیر آسمان تاریک خواهد برد.

 

هرچند که تربیع دوم ماه تأثیر مثبتی بر بارش شهابی برساوشی در نیم کره شمالی نمی گذارد، اما امکان بالا رفتن نرخ بارش شهاب در هر ساعت وجود دارد. بنا به پیش بینی ها بیشینه بارش در ۱۲ آگوست بیین ساعت ۱۷و۳۰دقیقه تا ۲۰ به وقت جهانی است. در مورد نرخ بارش نظرهای متفاوتی ابراز می شود؛ عقیده ای که بیان می دارد که امکان مواجهه با ۱۶۱۰ شهاب تا پیش از ۱۲ آگوست در مناطقی در حواشی مناطقی با مختصات ۹h00m UT وجود دارد، که این مسئله می تواند موجب افزایش چند دهتایی ZHR های پیش بینی شده حتی به بیش از صد می باشد. اما دیدگاه حداقلی در این مورد بیان می دارد که در مناطقی با مختصات ۸h00m UT در هر ساعت نهایتاً ۱۰ الی ۱۵ شهاب قابل شمارش است. اما هر دو نظر علاوه بر آن تأکید می کنندکه امکان افزایش نرخ بارش، بیشتر از حد انتظار و پیش بینی به خاطر مجاورت طوفان های ماهانه مرکز توده شهاب ها وجود دارد که اساساً اختلاف زیاد بین نظرات مختلف در پیش بینی نرخ بارش به این مسئله و میزان تأثیرگزاری آن باز می گردد. با این وجود به طور کلی ZHR بارش برساوشی امسال بین ۵۰ تا ۸۰ پیش بینی می شود. گزارشات منجمان آماتور از رصدهای خود در پبش بینی ها می تواند بسیار مثمر ثمر باشد.

 

www.lightsystemco.com

@lightsystem